Artykuły

Pompa ciepła - lepszy sposób na ogrzewanie

2019-06-03

Pompa ciepła - lepszy sposób na ogrzewanie

Rosnące zanieczyszczenie powietrza jest jednym z palących problemów współczesności. W obliczu ostatnich raportów i analiz trudno pozostać obojętnym wobec tego, w jakiej sytuacji znaleźliśmy się niejako na własne życzenie. Europejska Agencja Ochrony Środowiska opracowała ranking najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie. W pierwszej dziesiątce znajduje się aż sześć polskich miast.

 

 

PC ART 3

 

Polska się dusi
Problem zanieczyszczonego powietrza staje się coraz poważniejszy. I coraz bardziej zagraża naszemu zdrowiu. Każdego dnia, wraz z wdychanym powietrzem, do naszych płuc dostają się śmiercionośne pyły - m.in. te o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra znane jako PM2,5. W ich składzie znajdziemy związki siarki i azotu, metale ciężkie oraz amoniak. Zdaniem WHO ich stężenie w powietrzu nie może przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny. W Polsce średnia wynosi 27 μg/m3 . A ich wpływ na nasze zdrowie jest niebagatelny. Drobne frakcje pyłów mogą przenikać do krwiobiegu, dłuższe narażenie na kontakt z nimi ma istotny wpływ na przebieg chorób serca, może zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór, szczególnie płuc. Ponadto mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę. W zanieczyszczonym powietrzu znajdziemy też inne trujące substancje: PM10 czy Benzo(a)piren - B(a)P. Ten drugi jest związkiem chemicznym, który kumulując się w naszym organizmie może powodować choroby nowotworowe i prowadzić do podrażnień oczu, nosa, gardła i oskrzeli. Benzo(a)piren jest częstym składnikiem zanieczyszczeń powietrza towarzyszącym tzw. niskiej emisji. B(a)P będący skutkiem niskiej emisji wydziela się podczas spalania drewna, węgla oraz śmieci.

 

Aktywnie przeciw zanieczyszczeniom
Wszystko to powinno skłonić nas do przeanalizowania naszego stylu życia, naszych codziennych wyborów. Bo każdy z nas ma wpływ na to, jakim powietrzem oddychamy i, co za tym idzie, jakim zdrowiem się cieszymy. Biorąc pod uwagę, że większość problemów związanych z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce bierze się z nieekologicznych metod ogrzewania naszych domów powinniśmy pomyśleć nad poważną zmianą w tym zakresie. W obliczu wszystkich tych problemów stajemy przed dylematem wyboru odpowiedniego dla nas systemu grzewczego. Najrozsądniejszą decyzją wydaje się być inwestycja w system korzystając z odnawialnego źródła energii. Eksperci przyznają, że pompa ciepła jest dzisiaj najlepszym wyborem - w walce z zanieczyszczeniem i przeciwdziałaniu niepożądanym problemom zdrowotnym. Otaczająca nas energia ciepła pochodząca z promieniowania słonecznego jest wszechobecna i niemalże nieograniczona. Pompa ciepła umożliwia podniesienie temperatur natury w taki sposób, by mogły zasilać nasze systemy grzewcze. Wszystko za sprawą przemian termodynamicznych czynnika roboczego. Czynnik roboczy, przejmuje energię słoneczną, po czym odparowuje i już w postaci gazowej zostaje sprężany. Wzrost ciśnienia powoduje wzrost temperatury gazu. Ciepło oddawane jest naszej instalacji grzewczej, czynnik powraca do ciekłej formy, a jako że wszystko odbywa się w zamkniętym systemie – cykl się powtarza Pompa ciepła to doskonałe, nowoczesne i innowacyjne rozwiązanie grzewcze, które z powodzeniem można wykorzystać w każdym domu. I, w zależności od potrzeb i preferencji, każdy może wybrać pompę odpowiednią dla siebie.

Ciepło pobierane z ziemi
Gruntowa pompa ciepła (glikol/woda) odbiera ciepło zgromadzone w ziemi, oddaje zaś wodzie znajdującej się w instalacji grzewczej. Pompy glikolowe, ze względu na stałość temperatury dolnego źródła, dają możliwości przewidywania kosztów eksploatacyjnych na cały rok.

 

PC ART Z1 1

 

Takie pompy ciepła mogą być wyposażone również w system pasywnego chłodzenia, co zapewnia dodatkowy komfort w okresie letnim. To cecha szczególnie istotna w obliczu zmian klimatycznych. Coraz cieplejsze lata nie muszą być już problemem. Gruntowa pompa ciepła zadba o komfort termiczny naszej rodziny. I pozostanie ekologicznym, przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem.

 

PC ART Z2 1

 

Ciepło z powietrza
Pompy ciepła powietrze/woda wykorzystują energię słoneczną nagromadzoną w powietrzu na zewnątrz budynku. Urządzenia te są w stanie pobierać zasoby ciepła z powietrza nawet, gdy jego temperatura wynosi -20˚C. Systemy grzewcze wyposażone w tego typu pompy ciepła cechują się wyjątkowo niskimi kosztami montażu i, jednocześnie, nie wymagają wykonania kosztownych kolektorów czy studni – pompa ciepła zasysa powietrze bez obiegu pośredniego. Pompy ciepła mogą być ustawione zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Powietrzne pompy ciepła zalecane są szczególnie istniejącym już budynkom - do pracy w układzie biwalentnym z istniejącą centralą grzewczą oraz w obiektach sezonowych o dużym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę użytkową. Są idealne dla hoteli i pensjonatów, gdzie najwięcej ciepłej wody zużywa się w okresie letnim. A to właśnie wtedy urządzenia te mają największą sprawność, dzięki czemu w tani sposób pozwalają uzyskać duże zasoby ciepłej wody w lecie, a w zimie korzystać dodatkowo z funkcji ogrzewania. Pompy powietrzne pozwalają również na bezpieczne podgrzewanie wody w basenach.

 

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze pompy?
Jednym z najważniejszych parametrów charakteryzujących pompy ciepła jest współczynnik efektywności COP. Jest to stosunek ilości energii dostarczonej do pompy ciepła, do ilości energii przez nią zużytej. COP pompy ciepła o mocy grzewczej 9,9 kW i poborze mocy elektrycznej 2,2 kW będzie wynosić 4,5. Oznacza to, że pompa zużyje 2,2 kW energii elektrycznej, aby uzyskać 4,5 kW ciepła. Im wyższy zatem udział energii z dolnego źródła, tym wyższy współczynnik efektywności. Obecnie pompy ciepła mogą pochwalić się wynikiem COP na poziomie 5 i wyższym. Odbiornikiem ciepła w instalacji jest najczęściej woda. Dlatego podając nazwę pompy ciepła, producent podaje także nazwę dolnego źródła i nośnika energii, np. grunt-woda, powietrze-woda.

W trakcie wybierania systemu grzewczego należy wziąć pod uwagę liczne parametry, przede wszystkim koszt inwestycji, koszt wytwarzania ciepła przez urządzenie oraz żywotność systemu. Nade wszystko jednak liczy się bezpieczeństwo, ekologiczne działanie i komfort użytkowania. Pompa pozostaje najbardziej przyjaznym wobec środowiska rozwiązaniem grzewczym. To przykład najnowszej technologii zaprzężonej do współpracy z człowiekiem. Liczne analizy ekonomiczne jednoznacznie wskazują, że dla budynku jednorodzinnego nie ma bardziej ekonomicznego systemu grzewczego niż pompa ciepła. Pompa ciepła podnosi także wartość budynku. Nie wymaga oddzielnego pomieszczenia kotłowni, a jej praca jest wyjątkowo cicha. Dla uzyskania przyjemnego chłodu, latem niezbędna będzie funkcja chłodzenia, a do przygotowania ciepłej wody użytkowej – zasobnik. Ustalmy, czy te elementy są w wyposażeniu standardowym czy wymagają dopłaty.

 

 

 

Sprawdźmy również możliwości zautomatyzowania urządzenia – na rynku dostępne są pompy ciepła z możliwością podłączenia do Internetu. Sprawdźmy historię producenta pomp ciepła, gwarancję i doświadczenie firmy instalacyjnej, jak również możliwości serwisowania jej na terenie Polski. Pompy ciepła są uznanym sposobem korzystania z odnawialnych źródeł energii: są bezpieczne dla środowiska, co jest szczególnie ważne w obliczu ostatnich raportów organizacji ekologicznych i sytuacji w jakiej znajduje się nasz ekosystem. Ponadto są gwarancją korzystania z najnowocześniejszych technologii i sprawiają, że każdego dnia wspieramy środowisko i angażujemy się w walkę o lepszą, zdrowszą przyszłość dla nas wszystkich.

 


Dlaczego pompa ciepła?

 

  • Bardzo energooszczędna technologia ogrzewania i chłodzenia

  • Wygoda i łatwość obsługi

  • Twoje własne źródło energii

  • Niezależność od surowców kopalnych

  • Aktywny wkład w ochronę natury

  • Bezpieczna i trwała technologia

Zapisz się do naszego newslettera



 

 

 

 

Zapisz się do newslettera aby jako pierwszy otrzymywać informacje o aktualnościach oraz promocjach